Monika Drabik

W dniu 23.06.2017 w godzinach 15.00-20.00 na terenie boiska Domu Dziecka Stanica w Katowicach odbędzie się I Festyn Integracyjny zorganizowany przez placówkę. Podczas festynu dzieci będą mogły pobawić się na dmuchanej zjeżdżalni i poskakać na bungee oraz skorzystać z oferty zabaw i aktywności przygotowanych przez wychowawców i starszych wychowanków placówki. Zabawę umilać będzie muzyka śpiewana na żywo. Celem festynu jest integracja wychowanków placówki ze środowiskiem lokalnym. Impreza jest całkowicie bezpłatna, w przygotowaniu jej pomogli nam prywatni darczyńcy, Katowice – Miasto ogrodów, Miasto Katowice, John Lemon, Tomasz Ciba i Firma Coral, Carrefour Express CH Belg, restauracje Spencer i Petit, Herbaciarnia Smoczy Czajnik, Firma Esilco, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kuś i wiele, wiele innych. Zespoły muzyczne również zgodziły się zagrać bezpłatnie. Za wszelką pomoc przy organizacji imprezy bardzo dziękujemy !!!!

 

W dniu 21.04.2017 mieliśmy przyjemność skorzystania z zaproszenia wychowawców i wychowanków Mieszkania Wychowawczego przy ul. Hutniczej WPOW w Siemianowicach Śląskich na uroczystość zorganizowaną  w ramach konkursu plastyczno-technicznego w odsłonie „ Wielkanocna Kartka”.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom spotkania przyjazną atmosferę, ciekawą zabawę i słodki poczęstunek. Wspólnie bawiliśmy się w układanie puzzli z przesłaniem świątecznym, szukanie zapakowanych niespodzianek, odpowiadanie na zagadkowe pytania w tematyce świątecznej. Następnie przedstawiciele grup biorących udział w konkursie  oceniali zaprezentowane prace zgodnie z zasadą „Fair play”.  Wybór najładniejszej pracy nie był łatwy, ponieważ uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią, starannością, a w swoich pracach  wykorzystali rozmaite techniki i materiały.

Naszą konkursową kartkę wykonały wychowanki Kinga Gąska, Nicola Pasińska, Karolina Jastrzębska, a prezentacji pracy dokonała przedstawicielka grupy wychowawczyni Sylwia Pawlik.

Z pośród tak wielu bardzo dobrych prac nasza otrzymała sześć punktów, co pozwoliło nam zdobyć trzecie miejsce. Dzieci bardzo ucieszyły się z osiągniętego sukcesu, nagrody i wspólne spędzonego czasu.

Autor wiadomości: Sylwia Pawlik

19.04.2017 w katowickim Polu do Popisu przy ulicy Batorego 3a odbyła się IV edycja konkursu kulinarnego dla dzieci ze śląskich placówek opiekuńczo – wychowawczych zorganizowanego z inicjatywy katowickiego Domu Dziecka Stanica. W tym roku udział w zmaganiach wzięło 11 drużyn z 3 miast śląska (drużyna z Piekar nie mogła niestety dotrzeć). Imprezę objął honorowym Patronatem Prezydent Miasta Katowic Marcin Krupa. Jak co roku  staraliśmy się zapewnić dzieciom dobrą zabawę i integrację, co widząc fotografie z imprezy, chyba się udało.

DSC_0020 DSC_0033 DSC_0077

W tym roku organizatorzy wydarzenia porwali uczestników na kulinarną podróż do Azji. Trzyosobowe drużyny w 4 rundach półfinałowych musiały przygotować wylosowaną potrawę pochodzącą z Japonii, Wietnamu, Tajlandii, Indii. W finale spotkały się cztery drużyny, które musiały ugotować Chińskiego Kurczaka Gong Bao. Każda z potraw była oceniana przez jury w składzie: Miuosh – śląski raper i promotor Katowic, Daniel Wanke – szef kuchni Pola do popisu, Anna Meres –autorka magazynu świadomych rodziców OMatko oraz Marcin Ceran – autor bloga kulinarnego Pojedzone.

W finale spotkały się drużyny: z Fundacji Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy „Gniazdo”, Domu Dziecka Stanica, Domu Dziecka Tęcza i Centrum Administracyjnego „Wspieranie w rozwoju”.

Pierwsze miejsce i główne nagrody zdobyły dzieci z Fundacji Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy „Gniazdo”, drugie miejsce przypadło ex aequo Domom Dziecka Stanica i Tęcza, a na pozostałym miejscu na podium stanęło Centrum Administracyjne „Wspieranie w rozwoju”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i do zobaczenia w przyszłym roku. 🙂

Na zdjęciu: zwycięzca tegorocznego konkursu-  Fundacja Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy „Gniazdo”

DSC_0086

Drużyny, które zajęły drugie miejsce: Dom Dziecka Stanica, Dom Dziecka Tęcza.

3 miejsce

i zdobywcy miejsca III – Centrum Administracyjne „Wspieranie w rozwoju”

3 miejsce

Z przyjemnością zawiadamiamy, że przygotowujemy IV edycję naszego konkursu kulinarnego. W tym roku nasze dzieciaki będą gotować 19.04.2017 w zaprzyjaźnionym Studiu Kulinarnym Pole do Popisu ul. Batorego 3a w Katowicach, któremu niniejszym gorąco dziękujemy. Aga, Borys – bez Was ta impreza nie miałaby nawet połowy tego polotu. Dzięki za energię, miejsce, doświadczenie, znajomości i wszystko, wszystko… 🙂

Zaprosiliśmy dotychczasowych uczestników, ale mamy nadzieję poszerzyć skład do 12 drużyn, które zmierzą się z kuchnią azjatycką: tajską, indyjską, wietnamską, japońską i chińską. Borys buduje skład jury, które będzie miało bardzo ważne zadanie – wyłonić zwycięzcę. 🙂 Choć mamy nadzieję na wygraną Stanicy, życzymy wszystkim powodzenia i „NIECH WYGRA NAJLEPSZY”.

Ale dziś dowiedzieliśmy się o jeszcze jednej fantastycznej rzeczy: to, co razem robimy, zostało zauważone i docenione przez władze Katowic. Naszą imprezę zgodził się objąć honorowym patronatem Pan Prezydent Katowic Marcin Krupa. Jesteśmy bardzo dumni i wdzięczni. Od dziś promując nasz konkurs będziemy z dumą używać poniższego znaku.

 

https://www.katowice.eu/SiteAssets/urzad-miasta/w%c5%82adze-miasta/prezydent/honorowy-patronat/Patronat%20Honorowy%20Prezydenta%20Miasta%20Katowice.jpg

patronat

_MG_0078          _MG_0101

W dniu 5.12.2016 Pan Marcin Krupa Prezydent Miasta Katowice wraz z przedstawicielami loży Bussines Center Club oraz członkami Fundacji „Aleja Gwiazd Siatkówki” odwiedzili katowicki Dom Dziecka Stanica, w którym obdarowali dzieci mnóstwem prezentów. W odpowiedzi na życzliwość gości dzieci zaprezentowały swoje talenty śpiewając, tańcząc i wykonując magiczne sztuczki oraz obdarowując ich słodkimi prezentami.

Wychowankowie własnoręcznie przygotowali również poczęstunek, prezentując swoje zamiłowania kulinarne. Były ciasta i słodkości, samodzielnie pieczony chleb i inne przekąski. Panu Prezydentowi bardzo smakował czerwony barszcz ugotowany przez Amadeusza.

Dzieci zaprosiły również gości do swoich pokojów i domów, bardzo chciały pochwalić się nieskazitelnym porządkiem wykonanym z tak szczególnej okazji. To bardzo poruszające przeżycie, obserwować, jak dzieci z radością zapraszają innych do swojej przestrzeni życiowej, chwalą się nią, czują się w niej bezpiecznie i spokojnie, mimo tego, że wizyta tak znamienitych gości zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie._MG_0112

Czytaj więcej na stronach:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/katowice/a/katowice-dzieci-z-domu-dziecka-stanica-obdarowane-w-ramach-akcji-bcc-dzieciom,11542352/

http://katowice.eu/miasto/aktualnosci?ItemID=2166&ListID={D5DEA5D0-1093-414A-AB2A-4A83B293CB9E}

11.09.2016 trzech naszych chłopców brało udział w spotkaniu z selekcjonerem polskiej siatkówki Stéphane Antiga, któremu towarzyszyli Andrea Anastasi i Kathia Gamova. Wieczorem tego samego dnia chłopcy mieli okazję zobaczyć gwiazdy siatkówki na żywo oraz pożegnać Pawła Zagumnego. DSCN1192

smok

9.09.2016 dzięki uprzejmości właścicieli parku rozrywki Energylandia wychowankowie Stanicy korzystali ze wszystkich atrakcji tego miejsca. Nie sposób opisać, jakie wrażenie robią ogromne rollercostery i inne urządzenia. Raz za razem słyszeliśmy krzyk przerażenia wydobywający się ze ściśniętych gardeł. Jednak najbardziej zadziwił nas fakt, że wszyscy wrócili zachwyceni i z nadzieją, że w przyszłym roku znów uda się nam odwiedzić to fantastyczne miejsce.

Bardzo dziękujemy za to, że mogliśmy to przeżyć 🙂

DSCN1172

Czas tegorocznych letnich wygłupów minął bezpowrotnie i pora zająć się przyziemnymi sprawami szkolnymi. Niemniej jednak wakacje spędziliśmy bardzo aktywnie. Część wychowanków odpoczywała nad morzem, natomiast większość nad jeziorami. Ci, którzy akurat byli w Katowicach korzystali z kąpieliska „Bugla” i wypoczywali w każdy możliwy sposób.

Wszystkie dzieci bezpiecznie spędziły wakacje i z dobrym zdrowiu i całkiem niezłych humorach rozpoczęły nowy rok szkolny. Życzymy Wam wszystkim sukcesów. 🙂

To było wielkie piłkarskie widowisko z udziałem dzieci z domów dziecka. Na murawie stadionu OSiR Bemowo w Warszawie zmierzyło się ze sobą 40 drużyn z polskich domów dziecka. Główną nagrodą w turnieju był wyjazd zwycięskiej drużyny  do Paryża na mecz Polska-Niemcy, rozgrywany w czerwcu podczas Mistrzostw Europy.

Nasza drużyna STANICA Katowice w fazie grupowej w pierwszej kolejności musiała zmierzyć się z reprezentantami Gdańska. Od pierwszych minut gry walka była zacięta, zawodnicy obu drużyn za wszelką cenę chcieli rozpocząć turniej  Mistrzostw Polski z zwycięskimi trzema punktami na koncie. W tym spotkaniu jednak lepsza okazała się Nasza drużyna. Brawurowe akcje podbramkowe i świetna koordynacja gry całego zespołu dały rezultaty. Wynik końcowy 2:0 dla STANICY.

Kolejnymi  rywalami STANICY w fazie grupowej byli zawodnicy z ISKRY Płock.  Mecz równie zacięty i widowiskowy jak pierwszy. Mnóstwo podbramkowych, nieprzypadkowych  akcji  napastników, świetna gra w obronie zawodników z obu drużyn. Po końcowym  gwizdku  sędziego było już jasne, że faworytem naszej grupy „H” będzie drużyna z ISKRY Płock. Wynik końcowy 3:1 dla Płocka

Mecz STANICA Katowice vs.  FOOTBALL STREET Kozienice był dla nas meczem decydującym. Zawodnicy zdawali sobie z tego sprawę. W pełnym skupieniu wyszli na murawę i w pięknym stylu pokonali drużynę z Kozienic 1:0. Ten mecz dobitnie pokazał jak ważnym punktem dla każdej drużyny jest pozycja bramkarza. W tym spotkaniu golkiperzy obu drużyn pokazali swoje umiejętności, ale lepszym okazał się nasz podopieczny Daniel.

Ostatni rywalem zawodników STANICY  w fazie grupowej były KISIELANKI  z Kisielan. Już po pierwszych kilku minutach widać było, że zawodniczki z Kisielan nie mają najmniejszego zamiaru poddać się bez walki. Ostateczny wynik meczu 6:1 dla lepszych. Honorowa bramka dla Kisielanek padła w ostatniej minucie po „małym nieporozumieniu” naszych obrońców.

Dla nas wszystkich wyjście z fazy grupowej było wielkim sukcesem. To był nasz wspólny cel, który zrealizowaliśmy!

Po zmaganiach wszystkich drużyn w fazie grupowej przyszła pora na 1/16 rozgrywek. W tym miejscu zaczyna się prawdziwa sportowa rywalizacja. Jest tu wszystko to, co wszyscy zawodnicy piłki nożnej kochają najbardziej. Naszym rywalem na tym etapie okazała się drużyna z Lidzbarku, która wyszła z pierwszego miejsca  w grupie G.  Po ciężkim, zaciętym ale jakże widowiskowym spotkaniu zawodnicy z Lidzbarku niestety okazali się lepsi.  Aczkolwiek w pięknym stylu walczyliśmy do końca.

ZAWODNICY

  1. Daniel # 1
  2. Łukasz # 4
  3. Krystian #5
  4. Dawid #6
  5. Kevin #7
  6. Grzegorz #8
  7. Dawid #10

sprawozdawca: wujek Tomek

Kulinarny konkurs śląskich placówek opiekuńczo-wychowawczych odbył się już po raz trzeci! 21 kwietnia 2016 o 10:00 w Polu do popisu

W dniu 21.04.2016 o godzinie 10.00 w studiu kulinarnym Pole do popisu (ul. Batorego 3a, w bramie) odbył się Konkurs kulinarny dla lokalnych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jest to już trzecia edycja wydarzenia zainicjowanego przez Dom Dziecka Stanica, w tym roku po raz pierwszy współtworzona przez  Studio kulinarne Pole do Popisu. Celem konkursu jest zarówno propagowanie zdrowego stylu życia oraz sztuki kulinarnej, jak i wspólna zabawa i integracja wychowanków.

W tegorocznych zmaganiach udział wzięły drużyny z ośmiu placówek: Dom Dziecka „Stanica”, Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza nr 1, Specjalistyczny Klub Młodzieżowy nr 2, Dom Dziecka „Zakątek”, Dom Dziecka „TĘCZA”, Centrum Administracyjne ,,Wspieranie w rozwoju” Placówek Instytucjonalnej Pieczy Zastępczej Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi, Fundacja Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy „GNIAZDO”, Ewangelickie Centrum Diakonijne „Słoneczna Kraina”.  Nasz Dom Dziecka reprezentowała drużyna w składzie: Kamil, Karolina i Dawid.

Tegoroczna odsłona konkursu była inna niż dwie poprzednie. Dzięki współpracy z fantastycznymi ludźmi z Pola do Popisu formuła konkursu przypominała znane z telewizji show kulinarne. W trakcie czwartkowego turnieju zapewnili oni profesjonalną przestrzeń do gotowania, a dzięki uprzejmości sponsorów, Supermarketowi „Piotr i Paweł” oraz Stowarzyszeniu „Chcemy Pomóc” uczestnicy mieli zapewnione pełne spektrum potrzebnych produktów.

W jury konkursu zasiedli: Aleksandra Czapla-Oslislo (autorka bloga Ostryga), Daniel Wanke (sous chef Mańana Bistro&Wine Bar), Dariusz Wiktorowicz (aktor, reżyser, były dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie).

Dzieci musiały ugotować bardzo trudne potrawy:  fajita z wołowiną i guacamole, hinduskie curry z krewetkami, risotto szafranowe z chorizo i zielonym groszkiem. W rundzie finałowej powstały trzy fantastyczne ratatouille z rybą. Ostatecznie jednak zwycięzcą konkursu została drużyna ze Specjalistycznego Klubu Młodzieżowego nr 2 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Wyrazy uznania !!!!!!

Konkurs kulinarny

Bardzo dziękujemy wszystkim, bez których to wydarzenie by się nie udało: Supermarketowi „Piotr i Paweł” oraz Stowarzyszeniu „Chcemy Pomóc”, Agnieszce i Borysowi z Pola do Popisu, pracownikom i drużynom z placówek. Mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze jak my. Do zobaczenia podczas czwartej edycji konkursu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i współpracy.